GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VALEA LUI STAN, LICEUL ,,GHEORGHE SURDU,, BREZOI
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ |
CĂLĂTORIE ÎN LUMEA DINOZAURILOR |
Profesor pentru educație timpurie: BĂRA P. FLORENTINA DIANA
Grupa mijlocie
Gradul didactic I- Inspecție specială
An școlar 2024-2025
Unitatea de învățământ:Liceul Gheorghe Surdu, G.P.N. Valea lui Stan, Brezoi
Profesor pentru educație timpurie: Băra P. Florentina Diana
Data:13.02.2025
Grupa: mijlocie
Tema de studiu: ”Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?
Tema săptămânii: ”Dinozaurii-o lume dispărută”
Tema zilei: “Călătorie în lumea dinozaurului Dino”
Forma de realizare: Activitate integrată
Elemente componente ale activității integrate: ADP+ADE (DLC +DEC-Educație muzicală) +ALA1+ ALA II
Tipul de activitate: mixtă
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):
- Rutine: Primirea copiilor
Jocul liber (ALA)
Întâlnirea de dimineaţă:
- Salutul- „Buna dimineața, dinozauri !”
- Prezenţa- Să vedem ce dinozauri au venit la grădiniță!
- Calendarul naturii- Cum e vremea astăzi?- binoclurile puse, privim fereastra, alegem ziua, luna, anul și anotimpul.
- Împărtășirea cu ceilalți: ,,Ce știu despre dinozuri? ”
- Noutatea zilei: „Astăzi călătorim în Jurassic!”
- Împărtășirea cu ceilalți: Care este dinozaurul tău preferat?
- Gimnastica de înviorare: Cinci degețele.
Tranziții: Dinozauri mari și mici, pornesc spre joc de aici!; Dinozauri mari și mici, haideți cu pași chiar aici!; Dinozauri drăgălași, haideți acum la măsuțe!; Uite, dinozaurii care pășesc ușor, merg, merg la semicerc încetișor!
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 1):
Știință – Explorăm, dinozauri dezgropăm și în cuiburi îi așezăm!
Artă – Modelăm cuiburi de dinozauri și ouăle lor din plastilină
Bibliotecă – Citim din colecția de cărți cu Dino, Jucăm un joc de asocieri.
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE):
DLC:,, Poveste din Jurassic: T-Rex-ul și noii lui prieteni (lectura educatoarei);
DEC: Euritmii cu dinozauri,: ,,Haide, vino să petreci o zi cu Dino!(cântec-predare)
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA2): ,, Deschide privirea bine! – joc de atenție și memorie
Dimensiuni ale dezvoltării:
Db1. Ascultarea activă a mesajului pentru înțelegerea și receptarea lui ( comunicarea receptivă);
Da1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
C3. Activare și manifestare a potențialului creativ;
A1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare.
Comportamente vizate:
Db1.3. Participă la activitațile de grup și la activitățile de joc în calitate de auditor;
Da1.2. Demonstrează întelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor;
C3.3. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale si practice, in conversații și povestiri creative;
A1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate.
Scopul activității: Dezvoltarea limbajului prin îmbogăţirea vocabularului cu cuvinte şi expresii noi, a capacităţii de receptare a mesajului unei povestiri, exersând unele abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.
Formarea și consolidarea deprinderilor de a interpreta un cântec, cu text și melodie și cu mișcări asociate lui.
Obiective operaționale:
O1-Să rețină titlul poveștii;
O2-Să identifice cel puțin trei personaje din poveste;
O3-Să redea firul poveștii în ordinea cronologică a evenimentelor acesteia, asociind ideile cu imaginile;
O4-Să își însușească cuvintele și expresiile noi ( CARE SUNT?) prin formulare de enunțuri;
O5-Să redea mesajul poveștii pe baza întrebărilor adresate;
O6-Să asculte cu atenție linia melodică și textul cântecului;
O7-Să și însușească textul și linia melodică a cântecului;
O8-Să fie implicați emoțional-empatic-volitiv și motivațional optim;
O9-Să respecte o poziție corectă pe scăunele;
O10- Să participe activ la activitate.
Strategii didactice:
a)Metode şi procedee: - conversaţia, explicația,observația, povestirea, exerciţiul, învăţarea prin descoperire, problematizarea, jocul, demonstraţia.
b)Mijloace de învățământ: calendarul naturii, poster dinozauri, pălării dinozauri, șorțuri, pensete de plastic, clepsidre cu nisip, tavă nisip și apă, dinozauri colorați, mălai, pensule, castronele colorate, cărți cu Dino, plastilină, planșete, imagini cuiburi cu ouă de dinosaur, laptop, cântec cu tema lumea lui Dino, joc de asociere, baloane cu Dyplodocus, baloane cu specii de dinozauri pentru recompense, poster abțibild cu dinozauri pe ușă, dinozauri diferite specii de plastic, imagini din poveste, poveste originală creată de educatoare, bile colorate, cântece cu dinozauri,cu text și melodie originale.
c)Forme de organizare: frontal, pe grupe și individual
Resurse umane: preșcolarii grupei, educatoarea
Durata activității: o zi
Bibliografie:
- ***„Curriculum pentru educație timpurie”, București, 2019;
- ***„Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculum pentru educația timpurie”, 2019;
- Borțeanu S., Vodiță A. (2015) „100 de întâlniri, 100 de idei reușite – (documentar privind organizarea întâlnirii de dimineață în grădinița de copii)”, Editura Diamant;
- Bulc M., Driha O. (2013) „Elemente de didactică preșcolară aplicată”, Editura Mega, Cluj-Napoca;
- Gheorghian E., Taiban M. (1969) „Metodica jocurilor și a programului distractiv în grădinița de copii – manual pentru liceele pedagogice de educatoare”, Editura Didactică și Pedagogică , București;
Harta proiectului didactic:
ADP: Întâlnirea de dimineață: • Salutul- „Buna dimineața, dinozauri !” • Prezenţa- Să vedem ce dinozauri au venit la grădiniță! • Calendarul naturii- Cum e vremea astăzi?- binoclurile puse, privim fereastra, alegem ziua, luna, anul și anotimpul. • Împărtășirea cu ceilalți: ,,Ce dinozaur preferat avem? ” • Noutatea zilei: „Astăzi călătorim în Jurassic,, • Gimnastica de înviorare: Cinci degețele. |
ALA 2 “Deschide privirea, bine, să vedem ghicești ori ba, cine s-a ascuns de tine, azi sub parașuta mea!”-
|
ALA1 Artă: “Cuib pentru familia dinozaurului Dino ” Bibliotecă: “Să descoperim și alți dinozauri”- joc asociere Știință:,, Micii exploratori- ,, dezgropăm dinozaurii,, și“Dinozauri colorați în cuiburi așezați”
|
ADE: Activități pe domenii experiențiale 1.DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE (DLC) Tema activității: “T-Rex-ul și noii săi prieteni (povestirea educatoarei) 2.DOMENIUL ESTETIC CREATIV (DEC)- Cântec :,,O zi cu Dino,, Tema activității: “Cântece cu Dino”
|
SCENARIUL ZILEI
Debutează cu întâlnirea de dimineață unde avem ca discuție ce știm noi deja, din săptămâna în curs, despre dinozauri, vom privi în posterul cu tema săptămânii și vom discuta un pic pe baza imaginilor. Apoi, vor urma rutinele zilei, prezența, salutul, calendarul naturii și noutatea zilei, împărtășirea cu ceilalți, îi întreb pe copii ce dinozauri preferați au, după care discutăm despre oaspetele de la grupă, un dinozaur cu gâtul lung, venit să ne acompanieze pe parcursul întregii zile. Pentru a ne înviora, realizăm jocul: Cinci degețele!.După această etapă, urmează rutina servirii mesei și tranziția către centrele pregătite, tranziția folosită fiind: Dinozauri mari și mici, pornesc spre joc de aici!- copiii primesc pălării de dinozauri, de tipul coifurilor de petreceri aniversare.
Centrele deschise la grupă sunt pregătite pentru ALA1: Artă, Știință și Bibliotecă, pe fiecare centru mergând cu toți copiii pentru a intui materialele și a anticipa cum ne vom juca, repartiția pe centre se realizează prin tragere la sorți, fiecare copil primește un bilețel cu o culoare prin extragere, fiecare centru are una din cele trei culori posibile de extras. Așadar, cei mici trec la centrul, pe care s-a întâmplat să îl fii ales, și pornesc jocul.
La Artă, ei sunt invitați să modeleze cuibul și ouăle de dinozauri, studiind în prealabil niste imagini cu tema respectivă, încălzindu-și degețelele, printr-o activitate de motricitate fină, joc de încălzire a mânuțelor harnice.
Sarcini de lucru:
- Să își încălzească mâinile;
- Să observe fișele cu acele cuiburi de dinozauri;
- Să descrie pe scurt ceea ce văd;
- Să realizeze cuibirile și ouăle;
- Pot să realizeze și fosile de pași de dinosaur prin așezarea unor machete cu picioarele în plastilina de oe planșete.
La centrul Știință, micii exploratori, cu șorțurile puse, mânecile suflecate, cu pensulele în mână și pensetele, dezgroapă dinozaurii și, mai apoi, îi așează în castronele colorate corespunzătoare culorii fiecărui dinozaur, aceste castronele fiind cuiburile potrivite, voi fi alături de copii să îi voi conduce spre rezolvarea cerințelor de lucru, spre jocul organizat și eficient, iar la rotația centrelor ne va ajuta și clepsidra de 10 minute, care va spune cînd s-a încheiat jocul unei grupe pe un centru și se poate face trecerea pe celelalte.
Sarcini de lucru:
- Să descrie materialele de pe centre;
- Să asculte instrucțiunile;
- Să dezgroape cu grijă micușii dinozauri;
- Să îi așeze în cuibul potrivit;
- Să folosească șorțurile puse la dispoziție;
- Să respecte timpul și lucrul alăturide ceilalți, evitând pericolele ca: aruncatul/scuturatul mălaiului către ceilalți, dusul la ochi al mâinii murdare de mălai.
La centrul Bibliotecă, micii cititori pasionați au o colecție despre Dino și lumea sa, au și Marea carte a dinozaurilor și jocul de asociere imagini cu dinozauri similari, aici va fi o activitate care va necesita multă atenție și concentrare, intervenția mea pentru a completa și susține demersul de învățare, cunoaștere, descoperire al celor mici, fiind foarte importantă.
Sarcini de lucru:
- Copiii citesc despre dinozauri;
- Se joacă un joc de asocieri: găsește dinozaurii similari de pe jetoane;
- Copiii descriu speciile de dinozauri, adresând întrebări și formulând răspunsuri.
După incursiunea în lumea lui Dino din triplă ipostază, datorată centrelor deschise: de exploratori, sculptori și cititori, voi realiza tranziția către semicerc, cu jocul tranziție Dinozauri mari și mici, haideți cu pași chiar aici! În semicerc se va realiza lectura poveștii la DLC: din lumea lui lui Dino, T-Rexul și noii săi prieteni. Pentru succesul activității și atingerea obiectivelor se vor respecta pașii acestei activități iar consolidarea se va realiza cu un joc de muzică și mișcare, fiecare copil după ce a răspuns întrebărilor de repovestire a textului poveștii va extrage o bilă colorată, oul unei specii de dinosaur și îi va asocia un cântec, ce corespunde trăsăturii dominante a acestui dinozaur, trăsătură prezentă și în textul poveștii.
Printr-o tranziție distractivă, Dinozauri drăgălași, haideți acum la măsuțe!, copiii merg la măsuțele pe care sunt instrumente muzicale pentru DEC- muzică. După ce, le denumesc, încălzim glasurile, facem cîteva exerciții de ritm, voi preda copiilor cântecul Haide, vino, vino, vino, să petreci o zi cu Dino! , cântec ale le cărui versuri prezintă povestea dinozaurilor.
După ce am învățat cântecul, realizăm tranziția spre un joc la semicerc, cu mișcarea ritmată: Uite, dinozaurii care pășesc ușor, merg, merg la semicerc încetișor!, acolo se va desfășura jocul ditractiv ,, Deschide privirea bine!-ALA 2 (joc de atenție și memorie). Un copil închide ochii, timp în care, din dinozaurii așezați pe masa din fața copiilor, unul este ascuns de mine sub parașuta colorată, copilul deschide ochii și trebuie să spună ce dinozaur lipsește, culoarea și specia din care face parte. După cinci repetări, jocul va fi complicat prin ascunderea unui copil din semicerc sub parașută și sarcina celui care închide ochii de a ghici ce coleg este ascuns sub aceasta.
La finalul zilei se vor asigura: feedbackul pozitiv și recompensarea copiilor cu baloane cu dinozauri și cu pălăriile pe care le vor purta pe parcursul zilei la activități Fiecare preșcolar va spune ce activitate/moment dintr-o activitate i-a plăcut cel mai mult și să motiveze alegerea făcută.
DEMERSUL DIDACTIC DLC
Evenimentul didactic
| Conținutul științific | Strategia didactică | Evaluare | ||
Metode și procedee | Resurse materiale | Forme de organizare | |||
1.Moment organizatoric | Se crează condiții optime pentru desfăşurarea activităților: stabilirea liniştii şi asigurarea unei atmosfere sigure, prietenoase, propice învățării. |
| Laptop
| Frontală
| Activităţi de întărire a sarcinilor formulate. |
2.Captarea atenției
| Captarea atenției se realizează prin prezentarea copiilor a unei planșe cu unT-Rex. Copiii fiind întrebați despre cum cred ei că se simte T- Rex-ul, imagine selectată fiind cu tema tristeții. | Conversația | Imaginea unui T-Rex trist
| Frontală Individua-lă | Observarea comportamentului verbal şi nonverbal al copiilor. |
3.Reactualizarea cunoștințelor
| Voi cere copiilor să își reamintească noțiunile pe care le-au descoperit despre dinozauri în săptămâna în curs, să răspundă unor întrebări ca: ce sunt dinozaurii, când au trăit, ce mâncau ei, ce specii au reținut și ce trăsături dominante aveau acestea?
| Conversația Dirijată și euristică |
| Frontală Individua-lă | Observarea comporta- mentului copiilor |
4. Anunțarea temei şi a obiectivelor activității | Se anunţă tema şi obiectivele operaţionale într-un limbaj accesibil copiilor. Astăzi vom asculta și vom descoperi textul și imaginile poveștii: T-Rex-ul și noii săi prieteni.
| Conversația Explicația |
| Frontală Individua-lă
|
|
5.Dirijarea învățării | Voi reda povestea T-Rex-ul și noii săi prieteni, poveste contruită în jurul ideii unui Tiranosaur Rex singuratic, care este o personificare a ideii că deși el este un prădător înspăimîntător, a ales, în schimbul unei vieți singuratice de carnivor, o viață de ierbivor înconjurat de compania și prietenia altor dinozauri pe care îi descoperă în Jurassic, îi trasformă în parteneri de joc. Demonstrând că orice e posibil dacă devii bun și blând cu ceilalți și nu mai esti egoist, T- Rexul se întâlnește cu Dyplodocus și îl întreabă de ce are gâtul așa de lung și dacă vrea să îi fie prieten, apoi cu Triceratops și îl întreabă despre coarnele sale și dacă poate să îi ofere din când în când un loc în turma sa, cu un Velociraptor, și el prietenos, căci a renunțat la carne, dar cam suparat că ghearele sale mari distrug joaca celorlalți, sparg mingile, zgârie prietenii, sau jucăriile. Apoi el se întâlnește cu Stegozaurul țepos, Pterdactylul zburător, devenind astfel prietenul tuturor. Pe măsură ce se citește povestea, se expun planșele cu imagini care redau momentele principale ale poveștii. Sunt explicate cuvintele și expresiile noi. | Lectura educatoarei expunerea
Conversatia Problemati zarea
Repovestirea
| Imagini din poveste Tablă magneti-că | Frontală | Observarea comporta-mentului copiilor
Aprecieri verbale
Aprecieri verbale
|
6. Obțierea performanței | Se repovestește conținutul poveștii pe baza întrebărilor adresate. Cum începe povestea? Cum se simțea T-Rexul? Ce face el să nu mai fie trist? Care sunt prietenii săi? Ce trăsătură dominantă are fiecare? Care este finalul poveștii? Ce învățăm din această poveste? |
|
|
|
|
7.Asigurarea retenției și a transferului | Voi aduce în fața copiilor o cutie cu ouă de dinozaur(bile colorate) pe care sunt imprimate imaginile dinozaurilor din poveste. Fiecare copil, extrage un ou denumește cu sau fără ajutor specia de pe acesta, apoi cântă o euritmie cu trăsătura dominant a dinozaurului extras. Exemplu: un T-Rex are dinții mari, fă dansul dinozaurilor! Un Dyplodocus are gâtul lung, fă dansul dinozaurilor! Un Triceratops are trei coarne! Fă dansul dinozaurilor! |
Exercițiul
Conversația | Imagini din poveste | Frontală Individuală
|
Aprecieri verbale
|
8.Evaluarea
| Se fixează titlul și mesajul educativ al poveștii. Copiii sunt întrebați ce personaj sau scenă din poveste i-a impresionat cel mai mult și să ofere explicații pentru alegerea făcută.
| Conversatia de verificare |
| Frontală
| Aprecieri verbale |
9.Încheierea activității | Se vor face aprecieri verbale asupra modului de participare a copiilor la activitate.
|
|
| Frontală | Aprecieri verbale |
Trecerea la a doua activitate DEC prin tranziția: Dinozauri drăgălași, haideți acum la măsuțe!
Evenimentul didactic | Conținutul științific | Strategia didactică | Evaluare | ||
Metode și procedee | Resurse materiale | Forme de organizare | |||
1.Moment organizatoric | Se realizează condițiile optime pentru desfăşurarea activității. |
Conversația |
|
| Observarea comportamentului copiilor |
2.Captarea atenției
| Aduc în fața copiilor o tamburină, ei trebuie să spună cum se numește, la ce o folosim, să cânte la ea dând-o din mână în mână în timp ce stau la măsuțe.
| Conversația
| Tamburi- nă |
| Observarea comportamentului copiilor |
3.Reactualizarea cunoștințelor
| Știm un cantec cu dinozauri? Haideți să-l cântăm!Ce cântecele cu dinozauri știm deja?
| Conversația Exercițiul
| Cântec cu dinozauri | Frontală Individuală
|
|
4.Anunțarea temei și a obiectivelor
| Invit copiii la o activitate muzicală, un cîntec cu istoria lui Dino pe Terra: Haide, vino, vino, vino, să petreci o zi cu Dino! | Explicaţia Conversația | Textul Cânte- cului | Frontală individuală | Observarea comportamen tului copiilor |
5.Dirijarea învățării
Omogenizarea vocilor | A)PREDARE CÂNTEC Realizarea unor exerciții de pregătire vocală pentru cântare: Exerciții de respirație: Mirosim floarea:,,Inspirăm aerul pe nas apoi îl scoatem afară tot pe nas spunând: ,,Ce frumos miroase floarea!ˮ ˮ Exerciții pregătitoare: Chițăitul șoricelului (chiț-chiț-chiț): ,,Șoricica Maria a uitat cum să mai chițăie.Vreți să o ajutați să își reamintească? Haideți să imităm și noi niște șoricei!ˮ „Mormăitul ursului” (mor, mor, mor) „Ciripitul păsărelelor” (cip, cirip, cirip). Interpretarea model: Cântecul lui Dino va fi recitat expresiv, nuanțat, tare și clar, respectându-se ritmul, pauzele și mimica corespunzătoare. O zi cu Dino: Haide, vino, vino, vino, Să petreci o zi cu Dino Și să aflii cum demult, Au trăit pe-acest pământ: Dinozauri mari și mici, Care-au dispărut de-aici! Atunci când un meteor, A căzut din al său zbor! Și, pe loc, chiar imediat, Pămîntul s- a cutremurat! La muzeu îi mai vedem, Și putem să-i studiem, Dinozaurii, măi frate, Azi, sunt oase înșirate! Familiarizarea copiilor cu conținutul textului dat: Pentru o mai bună înțelegere a textului, se va explica conținutul cântecului, folosind cu fidelitate cuvintele și chiar versuri întregi, explicându-le cuvintele noi și expresiile necunoscute.
Învățarea cântecului : Se va învăța prima strofă și se va recita cu preșcolarii, până când o vor reține. Se va preciza copiilor că vor începe să cânte doar la semnal. Se va demonstra și apoi se va executa concomitent cu copiii de 2-3 ori, cu suport muzical și din partea educatoarei și ulterior, singuri, urmărind corectitudinea executării și progresul reținerii textului. Pentru toate strofele se va proceda identic. În final, întregul cântec se va interpreta în cor. Se vor urmări : începerea la semnal, interpretarea corectă și nuanțată. Vor fi utilizate instrumente muzicale pentru a cânta: xilofon, zornăitori, clopoței.
B) REPETARE JOC CU CÂNT ȘI TEXT- Uite, un dinozaur ! Uite- un dinozaur, Uite-un dinozaur, Fugi, fugi, stai, stai, stai ! Uite, încă unul, uite încă unul ! Fugi, fugi, stai, stai, stai ! E unul la ușă și unul la geam, Unul pe podea și unul pe tavan Bate-acum din palme, 1,2,3, stai pe loc așa cum vrei ! Se vor desfășura dansurile cu dinozauri. | Observaţia
Conversaţia
Explicaţia
Jocul muzical
Demonstrația
| Cântecul Textul Instru- mente muzicale | Frontală
Frontală
Individuală
| Evaluare orală individuală
|
6.Obținerea performanței | Cer copiilor să cânte cântecul continuându-l. Voi cânta o parte din cântec, apoi ei continuă, jocul acesta se va realiza până ce toți au avut un rând, fie ca grup sau individual. |
Joc muzical
|
| Individuală | Observarea activității copiilor |
7.Evaluarea | Se va reaminti atât denumirea cântecului nou-învățat cu copiii, subiectul acestuia, cât și denumirea jocului cu text și cânt cunoscut deja. |
Conversația |
| Frontală | Analiza activității copiilor |
8.Încheierea activității | Se fac aprecieri generale şi individuale asupra modului de desfăşurare a activităţii şi asupra modului în care copiii au îndeplinit sarcinile primite. Vor primi recompense stikere cu dinozauri. |
| Recom-pense | Frontală | Aprecieri generale şi individuale
|
ANEXE
Cântec versuri:
O zi cu Dino:
Haide, vino, vino, vino,
Să petreci o zi cu Dino
Și să aflii cum demult,
Au trăit pe-acest pământ:
Dinozauri mari și mici,
Care-au dispărut de-aici!
Atunci când un meteor,
A căzut din al său zbor!
Și, pe loc, chiar imediat,
Pămîntul s- a cutremurat!
La muzeu îi mai vedem,
Și putem să-i studiem,
Dinozaurii, măi frate,
Azi, sunt oase înșirate!
T-Rexul și noii săi prieteni- poveste
Era o dimineață călduță de vară, în perioada istorică Jurassic. În peștera sa.micuțul T-Rex, era fericit că primise jucării noi de la părinții săi, așa că începu să se joace. Aruncă o nucă mare de cocos și așteptă, nuca nu venea înapoi, după începu să strige mă ascund, să mă cautați și găsiți, dar deși stătu ascuns mai bine de 10 minute nimeni nu a venit să îl caute, apoi se gândi cu tristețe că i-ar plăcea să alerge cu alți dinozauri, să sară, joace, să cânte și danseze, să fie fericit, dar el avea o problemă: nu avea niciun prieten, nici măcar unul, toți dinozaurii ierbivori fugeau de el, de frică să nu îi mănânce iar cei carnivori fugeau ca să nu le mănânce prăzile, era singur și trist, până când, îi încolți în minte o idee.
- Gata, știu spuse puiul, care deși nu era un T-Rex adult era deja mare și impunător ca prezență, o să renunț la carne, devin ierbivor și astfel siguuur voi găsi o mulțime de prieteni! Siguuur!
Zis și făcut, dinozaurul plecă cu pași mari și grei spre afară din peșteră, unde era o zi superbă, iar printre copacii imenși, mult mai mari decât cei din zilele noastre, și ierburile la fel de mari, ce depășeau cu mult iarba pe care o avem noi azi, erau atâția potențiali prieteni, alături de care să se joace.
Primul ieșit în cale a fost un Dyplodocus, care de sus, cu privirea-i blândă, dar hotărâtă, în defensivă chiar, i-a zis:
- Pleacă de aici micuțule T- Rex, sau coada mea imensă te va spulbera!
- Scuze prietene, nu vreau să te supăr.
- Prietene, nu pot spune că suntem prieteni.
- Ooo, ba da, de azi dacă vrei, eu și tu putem fii prieteni.
- Păi o să fim până mă mănânci, pleacă de aici cu aceste minciuni, noi doi nu putem fi prieteni, tu ești carnivor!
- Dar, nu mai sunt, o să mănânc doar vegetale, mă fac ierbivor!
- Hai că trebuie să o văd și pe asta!
- Da, eu am dinții lungi, dar mănânc de acum doar legume, fructe iarbă frunze, te rog, fii prietenul meu!
- Bine, îți dau șansă, dar dacă e doar o șaradă, coada mea e pregătită, te va nimici!
- Nu va fi nevoie de violență, hai să mai găsim prieteni în pădurea noastră și prin ierburile dese din Jurassic. Dar să nu te superi de ce ai gâtul așa de lung?
- Haide, să mergem, am gâtul lung fiindcă mănânc din copacii ăștia imenși frunze și ramuri, cum altfel aș ajunge la ele?
Cei doi au convins pe rând un Triceratops, un Velociraptor și un Pterodactil, să li se alăture, ultimii doi făcând și ei legământul schimbării de la carnivori la ierbivori, mai apoi un Stegozaur cu țepi, un Anchilosaur cu buzdugan în vârful cozii, pe toți alături transformîndu-i într-o gașca veselă de prieteni.
De acum T-Rexul avea fie prietenii din turma de Triceratopsi, fie pe ceilalți să poată juca aruncă, prinde nuca de cocos, De-a v-ați ascunselea, Prinsa sau ce le mai dădea prin cap, mai mult Pterodactilul din gașcă îi purta pe fiecare pănă-n înălțimi, pe cei pe care îi putea ridica, Dyplodocusul fiind prea mare, el avea deja o vedere din înălțimi datorată gâtului său lung.
Așadar, gașca s-a format: un T-Rex cu dinții mari, un Dyplodocus cu gâtul lung, un Velociraptor, cu gheare mari, un Pterodactyl cu aripi mari, un Triceratops cu trei coarne în frunte și un Stegozaur cu țepi alături de un Anchilosaur cu buzdugan în vârful cozii, puteau fi văzuți de dimineață până seara jucându-se și distrându-se.
Poate se mai joacă și azi, în vreo carte de povești, pe care o deschid eu sau voi, citind despre acești dinozauri și prietenii lor.
Iată povestea s-a încheiat, să-mi spuneți cu toți ce-ați învățat, ce v-a plăcut, ce-ați reținut, ce-ați mai dori să știți mai mult?
T-Rexul cel trist