PROIECT DE ACTIVITATE                    

 

Propunător: Băra Diana                                                                                                                 

GRUPA: Mijlocie                                                                                            

TEMA: ,,Când , cum și de ce se întâmplă?”                                                 

SUBTEMA: “Sărbătorile de iarnă în sufletul copiilor”

TEMA ZILEI: ,,A început de ieri să cadă”

DOMENIUL EXPERENȚIAL: Domeniul Știintă

FORMA DE REALIZARE: Activitate de observare

TIPUL DE ACTIVITATE:  Predare de noi cunoștințe

Scopul activității: Dezvoltarea competenței de a observa și analiza schimbările din mediul înconjurător, înțelegând succesiunea anotimpurilor și cea a fenomenelor ce le însoțesc.

Dimensiuni ale dezvoltării:

  1. Interacțiunea cu ceilalți copii și cu adulții.
  2. Receptarea mesajului oral ce însoțeste observarea prin imagini.
  3. Realizează conexiuni logice între evenimente și înțelege succesiunea schimbărilor din mediul înconjurător.

Comportamente vizate:

  1. Interacționează cu încredere cu adulții cunoscuți și cu ceilalți copii, fiind empatici și optim motivați socio-afectiv.
  2. Ascultă cu interes fiecare din mesajele ce însoțesc imaginile ca o descriere a ceea ce observă, redau răspunsuri ce dovedesc o receptivitate mare față de decodificarea mesajelor primite.
  3. Descriu și identifică caracteristici ale iernii în mediul înconjurător.

Obiective operaționale:

În timpul acitvității copiii vor fi capabili să:

Cognitive - Să descrie anotimpul iarna.

                  -Să  redea informații în conexiune cu imaginile.

Afective: -  Să fie motivați optim și impicați cu interes.

Psihomotrice: - Să păstreze o poziție corectă a corpului în semicerc.

 

STRATEGIA DIDACTICĂ :

  1. metode şi procedee: conversația, observația, citirea imaginilor, conversația euristică, descrierea.

 

  1. forme de organizare: frontal, pe grupe , individual .
  2. materiale didactice: planșe cu elemente din anotimpul iarna, imagini cu fulgi de nea, văzuți la microscop, laptop

 

RESURSE:

  • umane: - educatoarea şi grupa de copiii;
  • temporale – 30 minute
  • bibliografice:

                     -

 ,,Curriculum pentru educaţia timpurie a   copiilor de la 3 la 6\7ani”,   2008

                     - ,,Activitatea integrată din grădiniţă” ,  ghid metodic,  Editura DPH,  2008

                      - ,,Jocuri şi activităţi alese”, Editura Aramis, 2008

 

 

 

 

 

 

                                           

 

 

 

 

 

 

 


 

Evenimentul

didactic

Ob.

Conţinutul instructiv-educativ

Strategia didactică

Evaluare

Metode

Material

Forme

de organizare

Moment organizatoric

 

Se asigură condiţiile necesare pentru buna desfăşurare a activităţii:

  ▪  aerisirea sălii de grupă;

  ▪  pregătirea materialelor de lucru;

  ▪  introducerea copiilor in sala de grupa, in mod disciplinat.

 

 

 

 

Captarea atenţiei

O1

Se realizează prin cântecul Iarna ne-a sosit în zori, care cuprinde scene din anotimpul mult îndrăgit și așteptat. De asemenea, la grupă voi aduce o mascotă, un Elf care va fi vestitorul iernii și care-i va întreba pe copii: ce anotimp s-a încheiat,ce anotimp a început? Ce caracteristici are iarna

 

 

 

Conversaţia

 

 

 

Dirijată

 

Mascota Elf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frontal

 

 

Copiii sunt încântaţi de venirea Elfului musafir

 

 

 

Anunţarea temei şi a obiectivelor

 

O1

 

 

O2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O4

 

 

Copiilor li se spune că vor face astăzi o incursiune în peisajele iernii, urmând să observe mai multe imagini cu elemente de iarnă.

 

Ei vor fi anunțați și cu privire la obectivele vizate și vor primi fiecare câte un fulg de nea  din hartie, în ideea că urmează să vadă fulgi de nea în imagini surprinse de microscop, pentru că aceștia sunt cu adevărat minunați și deosebiți.

 

 

Copiii trebuie să participeactiv și să descopere cât mai multe din însuțirle iernii, pentru că la finalul activtății,

Chiar Zâna iarnă le-a trimis o mică scrisoare, ce le va verifica cunoștințele.

   Convorbirea

 

 

 

Explicația

 

 

 

Descrierea

Fulgi de hârtie

 

 

Imagine cu fulgi văzuți la microscop

 

 

Frontal

 

 

 

 

 

 

 

Desfăşurarea

 

 activității

 

O1

 

 

 

 

 

 

 

O2

 

 

 

 

 

 

 

O3

 

 

 

 

 

 

O4

 

 

 

 

 

 

 

 

O1

 

Voi aduce în fața copiilor, pe rând diferite planșe a căror temă comună este anotimpul iarna.

 

Prima plansă este aceea cu peisajul de la munte: pădurea este albă, lacul înghețat, iar pe versant sus se vede un teleschi ce duce oamenii spre distracția lor de iarnă, schiatul. Copiii vor trebui să găsească cât mai multe elemente în imagine, să folosescă propoziții dezvoltate când descriu imaginile și să descrie tot ceea ce văd.

 

 

A doua imagine este cea de pe câmp. Aici copiii văd cum zăpada ține de cald grâului, ei desprind de aici utilitatea zăpezii.

 

 

A treia imagine este cea care înfățișează o avalanșă pe care o volă o dă la o parte pentru a face drumul accesibil- vom discuta aiaci despre fenomenele extreme ale iernii.

 

Umătoarele imagini au legătură cu datinile și obiceiurile de Crăciun, reprezentând colindători, imagini cu bradul și luminițele, imagini cu Nașterea Mântuitorului.

Voi insista ca fiecare copil să ia cuvântul.

 

 

Descrierea

 

 

 

 

Citirea de imagini

 

 

Conversația dirijată

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Imagini cu diversele peisaje și iposytaze ale iernii

 

 

 

 

 

 

Frontal

 

 

 

 

 

 

Individual

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Asigurarea feed-back-ului

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O1

 

 

O3

 

 

 

 

O4

La finalul activității voi realiza feedbackul prin mica scrisoare de la Zâna Iarnă ce va sonda și căuta să investigheze ce cunoștințe și-au însușit copiiiîn urmaa activității de observare și ce le-ar plăcea să mai afle sau cu ce s-ar mai juca de acum încolo având în vedere că urmează să celebreze toată luna decmbrie și apoi și-n ianuarie și februarie, anotimpul minunat care este iarna.

Convorbirea

 

 

 

 

Scrisoarea

 

 

Zânei

Frontal

 

 

Aprecieri individuale, frontale şi de grup

Încheierea

O1

Voi face aprecieri verbale imdividuale și de grup,, voi încuraja copii care au fost mai retrași să urmeze exemplul celor mai activi le voi oferi drept recompensă tuturor, fulgii de nea de hartie și câte o steluță în piept,

 

 

Descrierea

 

 

Fungi de nea de hârtie

Steluțe de lipit în piept

Individual

Aprecieri individuale și de grup