PROIECT DE ACTIVITATE                    

 

Propunător: Băra Diana                                                                                                                

GRUPA: Mijlocie                                                                                      

TEMA: ,,Când , cum și de ce se întâmplă?”                                                 

SUBTEMA: “Sărbătorile de iarnă în sufletul copiilor”

TEMA ZILEI: ,,A început de ieri să cadă”

DOMENIUL EXPERENȚIAL: Domeniul Limbă și Cominicare

FORMA DE REALIZARE: Activitate de memorizare

TIPUL DE ACTIVITATE:  Predare de noi cunoștințe

Scopul activității: Dezvoltarea competenței de a recepta șia asimila un mesaj oral, reșind să-l redea din memorie cu intonație potrivită.

Dimensiuni ale dezvoltării:

  1. Interacțiunea cu ceilalți copii și cu adulții.
  2. Receptarea mesajului oral ce și însușirea acestuia.
  3. Realizează conexiuni logice între textul de memorat și ceeace se descrie pentru a însuși și partea de expresivitate textuală în recitarea poeziei.

Comportamente vizate:

  1. Interacționează cu încredere cu adulții cunoscuți și cu ceilalți copii, fiind empatici și optim motivați socio-afectiv.
  2. Ascultă cu interes fiecare din părțile poeziei, repeat până memorează, sunt atenți la pafrtea de interpretare, conform stilisticii poemului.
  3. Descriu și identifică caracteristici ale iernii în poezia citită.

Obiective operaționale:

În timpul acitvității copiii vor fi capabili să:

Cognitive    -Să  asculte textul poeziei.

                  - Să memorize textul poeziei.

                   - Sî identifice anotimpul dintextul poeziei.

Afective: -  Să fie motivați optim și impicați cu interes.

Psihomotrice: - Să păstreze o poziție corectă a corpului în semicerc.

 

STRATEGIA DIDACTICĂ :

  1. metode şi procedee: conversația, observația, repetiția, conversația euristică.
  2.   forme de organizare: frontal, pe grupe , individual.
  3. materiale didactice: planșe cu elemente din anotimpul iarna, poezia de învățat. Laptopul cu colinde.

 

RESURSE:

  • umane: - educatoarea şi grupa de copiii;
  • temporale – 30 minute
  • bibliografice:

                     -

 ,,Curriculum pentru educaţia timpurie a   copiilor de la 3 la 6\7ani”,   2008

                     - ,,Activitatea integrată din grădiniţă” ,  ghid metodic,  Editura DPH,  2008

                      - ,,Jocuri şi activităţi alese”, Editura Aramis, 2008

 

 

 

 

 

 

                                           

 

 

 

 

 

 

 


 

Evenimentul

didactic

Ob.

Conţinutul instructiv-educativ

Strategia didactică

Evaluare

Metode

Material

Forme

de organizare

Moment organizatoric

 

Se asigură condiţiile necesare pentru buna desfăşurare a activităţii:

  ▪  aerisirea sălii de grupă;

  ▪  pregătirea materialelor de lucru;

  ▪  introducerea copiilor in sala de grupa, in mod disciplinat.

 

 

 

 

Captarea atenţiei

O1

Se realizează prin prezența șla grupă unei imagini cu o Zână, pe care copiii trebuie să o identifice ca fiind Zâna Iarnă.

 

De la aceasta copiii au primit o scrisoare în care ea le spune că și-ar dori tare mult ca ei să învețe o poezie despre iarnă care se numește A-nceput de ieri să cadă.

Le voi citi copiilor poezia:

A-nceput de ieri să cadă:

Câte un fulg de zăpadă.

Strada-ntreagă s-a albit,

Drumul tot e-nzăpezit.

Casa noastră de sub nea.

Parcă-a adormit și ea.

Totul pare mult mai mic,

Și mi-e frică să vă zic,

Dar eu am dorit așa:

 Să vină o iarnă grea,

Cu zăpadă și ghețuș,

Să cobor pe derdeluș,

Eu cu săniuța mea,

Toată iarna de-oi putea!

 

 

 

Conversaţia

 

 

 

Dirijată

 

 

 

 

 

 

 

Imagine cu Zâna Iarnă

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frontal

 

 

Copiii sunt încântaţi de venirea Elfului musafir

 

 

 

Anunţarea temei şi a obiectivelor

 

O1

 

 

O2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O4

 

 

Copiii vor primi vestea că vor învăța poezia despre iarnă. Fiecare dintre ei își va îsuși textul și o va recita cu intonație chiar Zânei Iarnă care-mi va șopti mie indicațiile și ceea ce va avea de spus la prestația fiecărui copil.

 

 

Copiilor li se vor enumera și obiectivele activității și, la finalul acestei etape se va reciti textul poeziei.

 

 

Copiii vor asculta fiind foarte atenți.

 

 

Apoi voi începe activitatea propriu zisă de memorizare a acestei poezii.

   Convorbirea

 

 

 

Explicația

 

 

 

Descrierea

 

 

Conversația

Fulgi de hârtie

 

 

 

Frontal

 

 

 

 

 

Individual

 

 

 

 

 

Desfăşurarea

 

 activității

 

O1

 

 

 

 

 

 

 

O2

 

 

 

 

 

 

 

O3

 

 

 

 

 

 

O4

 

 

 

 

 

 

 

 

O1

 

Voi reciti poezia. Voi citi fiecare vers identificând figurile vizuale, ce predomină și încercând să stabilim când se întâmplă acțiunea. Voi arăta copiilor imagini de la săniuș și ei vor descrie imaginile.

 

Vom sonda fiecare vers ca și conținut și îi vom analiza.

 

Copiii cîvor repeta poezia vers după vers, în grup, individual și oe grupuri mici până textul va fi reținut integral și asimilat întocmai.

 

Apoi, fiecare copil va recita poezia cu intonație, iar la final vom alege versul preferat/ strofa preferată a fiecărui copil.

 

 

Voi încerca să accentuez faptul că bucuria copilului din poezie este și a lor, a copiilor grupei.

 

 

Voi realiza și o mică discuție despre cât șe place zăpada și ce sporturi de iarnă iubesc și cum pot fi acestea practicte.

 

 

Zâna iarnă va fi martora prestației artistice de recitare a poeziei și îi va încuraja pe copii iar spre final vom cânta Iarna ne-a sosit în zori.

 

Repetiția

 

 

Descrierea

 

 

 

Analiza de text

 

 

Conversația dirijată

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Imagini cu o săniuță

 

 

 

 

 

 

Frontal

 

 

 

 

 

 

Individual

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Asigurarea feed-back-ului

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O1

 

 

O3

 

 

 

 

O4

La finalul activității voi realiza feedbackul prin interogarea și sondarea copiilor și a opiniei lor.

 

V-a plăcut activitatea? Ce v-a plăcut cel mai mult?

 

Ce vreți să mai aflați?

 

Ce alte activtăți despre iarnă credeți că v-ar mai plăcea?

Convorbirea

 

 

 

dirijată

 

Frontal

 

 

Aprecieri individuale, frontale şi de grup

Încheierea

O1

Voi face aprecieri verbale imdiviuale și de grup,, voi încuraja copii care au fost mai retrași să urmeze exemplul celor mai activi le voi oferi drept recompensă tuturor, fulgii de nea de hartie și câte o steluță în piept,

 

 

Descrierea

 

 

Fungi de nea de hârtie

Steluțe de lipit în piept

Individual

Aprecieri individuale și de grup