PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE

                                     PE DOMENII EXPERENȚIALE

                            Domeniul Om și Societate-abilități practice

 

 

Data: 30.05.2024

Unitatea de învățământ:Grădinița cu Program Normal VLS

Propunător: Băra Diana

Grupa: Grupa mare

Modulul:al V-lea

Tema anuală de studiu ,,Ce și cum vreau să fiu?”

Tema proiectului: ,,Să te mândrești cu mine!,,

Tema săptămânii: „ În curând, voi fi școlar !,,

Tipul de activitate: De consolidare de priceperi și deprinderi

Forma de realizare: Activitate pe domenii experențiale DOS- abilități practice

Modalitate de realizare: Lucrare colectivă- ,,ABC-ul cu fructe și legume- Cartea grupei,,

Activitățe pe domeniu experențial:                         

Domeniul Om și Societate: Abilități practice-din materialele pregătite, vom realiza, colorând, decupând lipind, propriul abecedar al grupei.

Scopul activității: Consolidarea priceperilor și deprinderilor utilizate în activități de realizare a unei lucrări practice.

Domenii de dezvoltare: Capacități și atitudini de învățare.

Dimensiuni ale dezvoltării: Curiozitate, interes și inițiativă în învățare.

Competențe specifice:1.Manifestă curiozitate pentru experimentarea și învățarea în situații noi;                            

  1. Inițiază activități de învățare și interacțiuni cu copiii sau adulți din mediul apropiat.

Obiective operaționale: O1: Să asculte indicațiile activității.

                                         O2: Să denumească elementele de pe jetoane.

                                         O3: Să realizeze literele de tipar, majusculele, prin desen.

                                         O4: Să asocieze litera cu imaginea, prin corespondența sunetului initial.

                                         O5: Să lipească în conformitate cu istrucțiunile.

Strategii:  Inductiv- deductive, de stimulare activă a creativității celor mici.

Metode și procedee: conversația, citirea de imagini, observarea, jocul muzical, sarcina de lucru, decuparea, lipirea, instructaj, descriere, lucrare model, exemplul.

Metode de evaluare: feedback pozitiv, aprecieri verbale.

Resurse:   1. Materiale: tipizatele cu literele, culorile, lipiciul, jetoane- imagini cu fructe și legume, sfoară, carton colorat și perforat, dispozitiv și boxă cu melodiile Anotimpurile de Vivaldi, Canon în D, pentru fundal sonor în timpul actvității de  creație.

  1. Umane: Copiii, propunătoarea de activitate

Formă de organizare: Frontală și individuală.

Bibliografie: Curriculum pentru învățământul preșcolar.

                       Revista didactică și pedagogică, Nr. X din 2021, Ed. Polirom.

                       Resurse de pe Google: Webografie: Pinterest.

                       Repere fundamentale ale dezvoltării copiilor de la naștere la 6/7 ani.

 

Scenariul activității:

Voi începe activitatea prin a mă prezenta și a întreba fiecare copil cum se numeștene vom strange mâinile, ca semn de cunoștință, și vom spune formulele: ,,Îmi pare bine și mie îmi pare bine să vă/ te cunosc!. Apoi, în fața celor mici, ascunsă la început de o eșarfă, pe care eu o dau  jos după ce întreb preșcolarii ce este sub eșarfă ( ei încercă să intuiască) va apărea Istețilă Cumințescu, cel care va fi marioneta ce va supraveghea grupa mare a copiilor isteți și cuminți. Istețilă bate palma cu toți copiii, într-o manieră blândă, relaxată.

Copiilor le voi spune apoi, după ce am captat toată atenția lor, că le-am adus pentru astăzi resursele necesare ca ei să își dovedească, abilitățile creative și cunoștințele despre…, când zic despre, marioneta le va arăta o literă, ei trebuie  să spună ce semn grapf ic este, o vor numi literă, vor denumi litera respectivă vor reactualiza cunoștințele numind câteva cuvinte alcăror sunet initial corepunde în scris cu litera arătată. De asemnea îi întreb diferența literă sunet. Dacă nu știu îi ajut cu lămurirea că sunetul se aude, litera se scrie. Apoi, așezați la măsuțe cu materialele pentru activitate pregătite, după ce Istețilă le-a cântat un mic cântecel,(Dragi copii eu vă salut/ Astăzi aduc material/Pentru ce-aveți de făcut/ în faina voastră lucrare!) copiii intuiesc, materialele, tehnica de lucru și chiar rezultatul final. Eu voi enumera obiectivele, voi spune tema activtății, confirmând supozițiile copiilor, încurajând și copiii care nu au intuit tema, dar și-au folosit imaginația, spunându-le că tema intuită de ei, cu siguranță, va fi realizată  

într-o altă activitate viitoare, poate chiar la școală, pentru că da, eu și Istețilă am aflat că cei mari din grădiniță, copiii de la Grupa Mare,  de la anul,  vor fi la pregătitoare. Îi felicit, apoi voi derula activitatea de abilități practice prin dirijarea învățării, astfel după prezentarea modelului creat de mine, a tehnicii de lucru și a unui instructaj, fiecare copil extrage o literă o denumește, primește fie un tipizat,  fie realizează  el  propria literă, deci desenează, colorează, decupează și lipesc pe cartonul colorat și perforat, literele. Vom avea fundal sonor, melodii clasice: Canon în D, Anotimpurile lui Vivaldi, în surdină. Voi încuraja fiecare copil să își facă prorpia lucrare, să împartă resursele, lipiciurile pot fi folosie unul la doi copii, să lucreze îngrijit, să coopereze și să respecte regulile de securitate personală și a  colegilor, să realizeze planșa conform temei. Odată cu selectare literei copiii primesc și stickere cu fructe și legume, al cărorsunet initial corespunde, în scris, literei trase la sorți, ei vor adăuga stickerul, lângă literă, pe carton, fără a o acoperi pe aceasta, dar oriunde este spațiu suficient pe suprafața utilizată.

Pentru obținerea performaței, asigurarea retenției și transferului, sprijin copiii să ordoneze alfabetul, în ordinea de pe planșa model adusă de mine. Apoi, citim tot alfabetul ordonat, și în fața lor leg alfabetul într-o carte, pe care îl copertez cu două cartoane colorate; pe copertă scriind: ,,Primul meu Abecedar,,- lucrare colectivă, autor Grupa Mare.

 

 

Abilități practice ABC-ul Fructelor și legumelor-Lucrare colectivă

Momentele didactice

Activitatea propunătorului

Ce se așteaptă de la copii

Metodele, mijloacele și procedeele

Evaluarea și feedbackul

1. Moment organizatoric

Voi amenaja spațiul educațional pregătind resursele necesare activității.

Vor lua loc la măsuțe, așteptând indicațiile și instrucțiunile pentru activitatea, ce se va derula.

De tip organizatoric ale spațiului educational.

Observ copiii și comportamentul acestora.

2. Captarea atenției

Se va face prin o marionetă, ascunsă sub o eșarfă,  care se prezintă și le cântă celor mici.

Copiii intuiesc ce este sub eșarfă, aud numele Istețilă Cumințescu, ascultă cîntecelul, focusând-se pe activitate.

Conversația

Elementul surpriză

Marioneta

Eșarfa

Observ comportamentul copiilorÎi apreciez verbal. susțin prin feedback pozitiv.

3.Reactualizarea cunoștințelor

Vom identifica ceea ce mascot are în mână, o literă, despre care spunem că se aude prin rostirea unui sunet. 

 Copiii identifică, semnul grafic, acesta este o literă, corespondentă, sunetului vorbit, dar folosită la scrierea, diverselor, silabe, cuvinte, propoziții și texte.

Discuție dirijată cu întrebări

Asocieri literă sunet

Definiții

Aprecierea și observarea copiilor.

4. Anunțarea obiectivelor și a noii teme

Le voi spune copiilor tema, nu înainte de a le cere să o intuiască ei, după ce le prezint materialele de lcuru și le voi enumera obiectivele, sau ceea ce ei vor face/ vor fi capabili să facă pe parcursul și la finalul activității.

Copiii intuiesc și apoi receptează tema și obiectivele operaționale, sub formă de abilități, de care vor fi capabili pe parcursul și la finalul activității.

Ei pot adresa întrebări, pot răspunde eventualelor mele întrebări.

Conversație dirijată

Exemplul

Materialele

Obiectivele

Tema

Intuirea materialelor

 

 

 

5. Dirijarea învățării

Le arăt copiilor planșa model și le ofer două maniere de lucru, fie realizează, propria literă desenată, fie o colorează pe cea tipizată, apoi le cer să coloreze, să decupeze și lipescă literele și fructele și legumele potrivite acestora. La partea de decupaj voi insista pe elementele de securitatea personală și a colegilor, voi aprecia respectarea regulilor de lucru, a creației prorprii și a colegilor.

Copiii privesc și descriu planșa model, urmăresc intructajul de lucru, aleg modalitatea de a face litera , apoi se apucă de: desenat/ colorat, decupat și lipit, respectînd reguliele de lucru, prezentate și descrise, precum și exemplul pozitiv, al colegilor ce fac alegerile bune și vor fi apreciați prin feedback pozitiv de mine.

După ce toți au terminat de lipit, copiii primesc aprecieri verbale, pentru modul de lucru și efortul depus.

 

 

 

 

Planșa model

 

 

Lipici

Carton colorat

perforat

Foarfeci

 

Conversație

 

Demonstrație

 

Instructaj

Reguli de siguranță

 

Fundal muzical

Melodii clasice

Boxă portabilă

 

 

 

 

Evaluare verbală.

 

 

Observarea comportamentului copiilor.

 

Susținerea prin feedback pozitiv.

6. Obținerea performanței

Voi cere copiilor să ordoneze literele alfabetului, în funcție de planșa model.

Copiii ordonează și citesc literele, cu sunetul corespunzător fiecăreia.

Literație

Planșă model

Ordonare

Asociere

Voi urmări prestația copiilor.

7.Retenție și transfer

Voi realiza retenția și tranferul prin citirea literelor din cartea, ce urmează a fi Abecedarul Grupei mari. De asemenea, vom face un rezumat al întregii activități, selectând ceea ce am învățat și faptul că, știind să scriem și să citim literele, ne va fi de folos la școală, la clasa pregătitoare.

Copiii ascultă și răspund întrebărilor mele.

Ei aleg punctele cheie ale activității, sunt ghidați să aibă acele repere pentru a realiza transferul cunoștințelor, astfel încât să le poată folosi în activități viitoare.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Conversația dirijată.

Povestirea

 

 

 

 

 

 

Observarea copiilor

 

 

 

 

 

Aprecieri verbale.

8. Feedback

Cer copiilor să își exprime părerea despre activitate, părere argumentată, dacă le-a plăcut aplaudă, dacă nu, pot să nu aplaude,

Vor asculta, vor răspunde eventualelor întrebări. Vor oferi feeedbackul asupra activtății.

 

Aplaudele

Feedbacul copiilor asupra

activității

 

Conversația

 

  

Feedbackul pozitiv va întări comportamentele optime ale copiilor.

9. Evaluare și recompensă

Voi face aprecieri orale.

Încurajez evaluarea și  auotevaluarea

Voi recompensa fiecare copil, cu un sticker.

Vor realiza autoevaluare verbală.

Primesc aprecierile și mulțumesc

pentru  recompense.

Conversația

Recompensa

Evaluare

Autoevaluare

Aprecieri și feedback pozitv

Aprecieri orale, recompensarea copiilor cu un sticker.

 

 

 

Anexă1:  Versuri cântecel : Dragi copii, eu vă zic: Bună!

                                           Astăzi, am o masa plină:

                                           Cu materiale, ce se adună,

                                           Ca să lucrăm împreună!

 

 

 

Anexă 2: Planșă alfabetul