PROIECT DIDACTIC 

                            ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERENȚIALE

                                Domeniul Limbă și Comunicare-Memorizare

 

 

Data:

Unitatea de învățământ: Grădinița Cu Program Normal, VLS

Propunător: BĂRA DIANA

Grupa: Grupa mare

Modulul:al V-lea

Tema anuală de studiu ,,Cine sunt? suntem?”

Tema proiectului: ,,Săptămână independentă,,

Tema săptămânii: „ Copiii din lumea întreagă,,

Tipul de activitate: Predare de noi cunoștințe/conținuturi

Forma de realizare: Activitate pe domenii experențiale: DLC(Domeniul Limbă și Comunicare)

Modalitate de realizare: : Memorizare-,, Ce ești tu, copilărie?,, autor Aurora Luchian

Activitate pe domeniu experențial:                         

Domeniul Limbă și Comunicare: Voi realiza Memorizarea  poeziei, respectând pașii unei activtăți de acest fel.

Scopul activității: Predarea și transmiterea de noi conținuturi, cu scop de îmbunătățire și extensie a vocabularului, limbajului și comunicării- receptive și expresive.

Domenii de dezvoltare: Dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor citirii și scrierii.

Dimensiuni ale dezvoltării: Mesaje orale în diverse situații de comunicare.

Competențe specifice: Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții proprii (comunicare expresivă).                      

Obiective operaționale: O1: Să asculte indicațiile activității.

                                         O2: Să asculte textul poeziei.

                                         O3: Să identifice, dacă sunt, cuvintele necunoscute.

                                         O4: Să repete textul poeziei.

                                         O5: Să memoreze poezia.

Strategii:  Inductiv- deductive și active- participative.

Metode și procedee: conversația, citirea de imagini, observarea, memorizarea, explicația, descrierea, exmplul, braistormingul, sinonimia pentru cuvintele necunoscute.

Metode de evaluare: feedback pozitiv, aprecieri verbale.

Resurse:   1. Materiale: textul poeziei, imagini cu reprezentări ale ideilor din poezie, ce pot însoți textul, o marionetă  de plus, imagini cu copiii planetei, imagini cu tema copilăria, vârsta universal a jocului.                  

  1. Umane: Copiii și propunătoarea de activitate.

Formă de organizare: Frontală și individuală.

Bibliografie: Curriculum pentru învățământul preșcolar.

                       Revista didactică și pedagogică, Nr. VIII din 2021, Ed. Polirom.

                       Resurse de pe Google: Webografie: Pinterest.

                       Repere fundamentale ale dezvoltării copiilor de la naștere la 6/7 ani.

 

Scenariul activtății: DLC- Memorizare ,,Ce ești tu, copilărie?,,- Aurora Luchian

 

Pentru început, voi realiza așezarea copiilor în semicerc, și apoi vom face cunoștință, eu mă prezint și cer copiilor să facă asemenea, oferind formulele adaptate, contactul vizual, și strângerea de mână. Pentru a le capta copiilor atenția voi folosi cântecul ,,E o lume minunată,, pus pe boxa portabilă, copiii dansează și se mișcă așa cum mă mișc eu în fața lor: aplaudăm fac morișca, flutură brațele, se mișcă, atenți la siguranța lor și a colegilor. Apoi, în fața copilor, voi aduce o jucărie de plus, aceasta este oaspetele zilei, copiii află că numele ei este Copilaș, că ea îi va însoți și ajuta la activitatea, ce urmează, pentru ca ei să fie deștepți, cuminți și să realizeze ceea ce trebuie în cadrul activității. Cu ajutorul imaginilor aduse în fața celor mici,imagini cu copiii lumii, voi realiza o reactualizare a cunoștințelor, stabilind faptul că perioada copilăriei, este o etapă în viața oricărei ființe vii, este etapa în care fiecare lucru viu este în creștere, dezvoltare, deci are nevoie de sprijin, grijă, reguli, iubire.

Apoi, voi anunța, cu ajutorul marionetei ,care îmi șoptește în ureche, acesta fiind prilejul ca cei mici să facă liniște, tema activtății și ceea ce copiii trebuie să fie capabili să realizeze în timpul și la finalul ei, așadar împărtățesc titlul și obiectivele, memorizarea poeziei și finalitățile imediate ale activității.

În etapa următoare. se va reliza memorarea textului poeziei, prin etapele specifice unei activtăți de memorizare: copiii ascultă titlul, intuiesc despre ce e poezia, apoi citesc integral poezia, stabilim câte strofe și câte versuri are fiecare, pentru a recapitula cunoștințele despre elementele de prozodie, dacă le este greu copiilor, vor primi sprijinul marionetei, vom discuta, mai departe pe strofe fiecare cuvânt necunoscut, oferind sinonimele potrivite, pentru a putea da sens la ceea ce exprimă autoarea, apoi vom realiza, repetarea poeziei sub diverse forme: pe strofe, cu toată grupa, pe strofe în grupuri de gen, pe strofe câte doi vecini de scaun, pe strofe câte un copil.Vom obține perfoamanța prin asimilarea textului și cererea, ca cei mici să spună liber, ce reprezintă pentru ei copilăria. Apoi în faza retenției și tranferului, copiii recită, poezia și fac un mic rezumat al activității, ei repetă cuvintele noi, relaizând propoziții cu acestea, pentru trasferul noilor cunoțtințe în structuri cognitive noi.

Feedbackul va fi oferit de copii prin aprecieri cu gesturi și argumentare verbală: mi-a plăcut/ ce mi-a plăcut/ de ce mi-a plăcut sau invers, dacă nu le-a plăcut/ ce și de ce?

Evaluarea va încheia activtatea prin aprecieri verbale, feedbackul meu pozitiv și oferirea copiilor a  unui sticker cu față zîmbitoare. Voi mulțumi grupei că m-a găzduit, marioneta va bate palma cu toți copiii, spunem la revedere, astfel activitatea va fi încheiată.

 

 

SCENARIU DIDACTIC

Domeniul Limbă și Comunicare- Memorizare

Momentele didactice

Activitatea propunătorului

Ce se așteaptă de la copii

Metodele, mijloacele și procedeele

Evaluarea și feedbackul

1. Moment organizatoric

Voi amenaja spațiul educational, plasând materialele didactice, unde este nevoie, încurajând copiii ca să se așeze în semicerc, printr-o tranziție: ,,E-o lume minuată!,,

Copii se vor așeza în semicercul pregătit cântînd euritmia.

De tip organizatoric ale spațiului educațional.

Observarea comportamentului copiilor

2. Captarea atenției

Voi prezenta copiilor o marionetă, cu numele generic, Copilaș, pe care o vom avea ca oaspete la activitate  fiind cea care ne va însoți pe parcursul activității, ne va urmări să fim cuminți și deștepți ca de obicei. Voi introduce marioneta

într-un mic coșuleț în care ea e pusă ca să doarmă, dar de îndată, ce aude muzica, ,,O lume minunată,,- se trezește și vrea să vadă unde am adus-o, ce prieteni minunați o să aibă astăzi, și ce va juca și învăța de la ei și cu ei.

Copiii fac cunoștință cu Copilaș, marioneta care, va fi foarte prietenoasă și pe care ei o vor învăța jocurile atractive și activitățile, pe care ei le vor desfășura.

Copiii pot formula întrebări, sau răspunde la unele curiozități ale lui Copilaș.

 

 

 

 

Elementul surpriză

 

 

 

 

 

 

 

 

Păpușică

 

O cutiuță, coșuleț ca un culcuș pentru păpușică

 

 

 

 

 

 

Conversația

 

 

Observarea comportamentului copiilor

3.Reactualizarea cunoștințelor

Pentru reactualizarea cunoștințelor voi cere copiilor să se gândească la călătoria lor până la grupa mare, cum au fost la grupa mica, apoi la mijlocie și apoi la grupa mare. Îi voi conduce cu întrebări deschise spre fiecare an de grădiniță, conturând ideea de: ,,Copilărie, curcubeu pe cerul vieții,,  perioada cea mai frumoasă, a acesteia, fiind tocmai grădinița. Voi ruga copiii să îmi spună dacă știu o poezie preferată, din timpul grădiniței, voi alege prin sondaj.

Copiii vor răspunde întrebărilor mele, vor reactualiza cunoștințele, identificând etapele călătoriei lor prin grădiniță, cum au crescut, și concluzionând că ei sunt copii, dar acum deja sunt destul de mari pentru a absolvi grădinița și a merge la școală. Vor răspunde la întrebări sau vor adresa întrebări, după necesități.

 

 

Conversația

 

 

Evaluare verbală

4. Anunțarea obiectivelor și a noii teme

Le voi spune copiilor despre activitatea, pe care urmează să o realizăm, anunț tema printr-o mica poveste, în care includ marioneta, (Copilaș este trist, fiindcă el, nu știe nicio poezie, nici una măcar, dar a auzit una la mine, care am învățat de curând una tare frumoasă,  cu tema copilăriei), le spun toate acestea copiilor, apoi, îi întreb dacă ar vrea ca împreună cu păpușica, să memoreze poezia? Voi anunța și obiectivele urmărite, ce vor face ei pe parcursul și la final de activitate. Stabilim reguli pentru activiate, să ascultăm cu atenție, să repetăm cu pronunție corectă, să fim atenți la cuvintele noi, să realizăm activitatea respectându-i pe ceilalți și ei pe noi.

Copiii ascultă. Ei receptează instrucțiunile, își focusează simțurile, pot întreba dacă au nelămuriri, apoi vor trebui să asculte obiectivele și toate sarcinile și regulile activității ce urmează .

 

Află titlul și ascultă indicațiile, sunt de accord cu faptul că îl pot ajuta pe Copilaș să învețe poezia fiind ei înșiși un bun exemplu pentru acesta.

 

 

 

 

 

 

 

 

Conversația

 

 

Regulile activității

 

 

Comunicare receptivă

 

 

Dialog interactiv

 

 

 

 

 

 

Observarea comportamentului copiilor

 

Aprecierea verbală a copiilor

5. Dirijarea învățării

Voi spune copiilor titlul și autorul, autoarea în cazul nostru, despre care le spun câteva cuvinte, apoi le cer  să întuiască despre ce este poezia, după titlul ei, o recit din memorie, pentru a  le arăta că este ușor de memorat, mă opresc la cuvintele necunoscute, le ofer sinonime sau explicații adaptatea vârstei, pentru accesibilizarea conținutului, apoi vom desfășura diferite repetări ale strofelor, în așa  fel încât toți copiii să o memomereze, O vom repeta cu toții, câte doi sau pe grupuri de gen, o vom repeta împreună și cu marioneta, dar  aceasta va vorbi prin mine, fiind foarte timidă de felul ei.

Le voi cere copiilor să coopereze unii cu ceilalți să se sprijine.

Copiii intuiesc despre ce este poezia după  titlul acesteia, ascultă informațiile scurte despre cea care a

scris-o.

Copiii găsesc cuvintele necunoscute, ascultă explicațiile lor se manifestă ludic, în repetarea poeziei, așa încât, să memoreze,

într-o joacă și cu diversitate versurile poeziei, pentru a reuși să își însușească textul.

De asemenea copiii pot coopera, se pot ajuta, se pot susține și au posibiliatea de a își manifesta atitudinea de recitatori artiști, după cum poate fiecare, eu încurajând toate prestațiile, precum și participarea activă la învățare, toate fiind foarte importante în acestă etapă.

 

 

Conversația

 

 

 

 

Voi aprecia verbal copiii și le voi observa comportamentele.

6. Obținerea performaței

Pentru obținerea performaței voi cere copiilor să citească imagini cu copiii Terrei, să le transmit din bucuria lor, recitându-le: poezia minunată despre copilărie.

 

Vor realiza noile sarcini mai complexe de activitate.

Vor arăta entuziasm și adeziune față  de activitate, se vor sprijini reciproc.

 

 

 

 

 

 

Conversație

 

 

Cooperare

 

 

 

Descriere

 

 

 

 

 

 

Aprecieir verbale

 

 

Observ comportamentul copiilor

7. Retenția și transferul

Vom realiza un rezumat al activității, așa încât să putem asigura retenția ideilor principale, tranferul conținutului nou în context de formare cu valențe multiple, o vom realiza și prin pregătirea unui rezumat pentru a-l împărtăși cu părinții, pe care trebuie să îi învățăm poezia, copiii primesc  textul pe o foaie, dacă uită să mai repete și acasă. De asemenea putem realiza enuțuri cu expresiile și cuvintele noi din poezie.

Copiii, ajutați de mine, repetă acele puncte cheie ale activității, ei aleg să facă un rezumat, și aleg să spună ce vor povesti părinților, sunt încurajați să folosească tot ceea ce au învățat astăzi în activitățile viitoare, ale săptămânii.

 

 

 

 

Conversația

 

 

 

Observarea comportamentului copiilor

8. Feedback

Cer copiilor să ofere fețe vesele sau triste activității, argumentân-

du-și alegerile făcute. Fețele vor fi expresiile lor.

Vor asculta și vor oferi și ei feedback activității, spunând ce le-a plăcut, ce nu

le-a plăcut, ce ar vrea să repete, sau să mai afle.

 

 

 

Conversație

Feedback

Observarea copiilor

 

Aprecieri verbale

Feedback pozitiv

9. Evaluare și recompensă

Voi realiza eva-

luarea orală, feedbackul pozitiv și le voi cere să se autoevalueze sau să evaluaze colegii, aleatoriu, prin sondaj.

Vor primi evaluarea mea, se vor putea autoevalua sau evalua unul pe celălalt, prin încurajări și susținere.

 

 

Conversație

 

Recompensă

 

Observarea comportamentelor copiilor.

Primesc stickere cu fețe vesele

 

Anexa1:

 

Ce ești tu, copilărie?

                     De Aurora Luchian

Ce eşti tu, copilărie?
Din ce astru te-ai desprins?
Vii cu joc şi bucurie,
Ţel măreţ spre necuprins.

Şi de unde-mi vin fiorii,
Sfiiciune mai mereu?
Cine-mi scaldă obrăjorii
Cu lacrimi când dau de greu?

De ce-mi dai neastâmpărare,
Energie şi elan,
Iscusinţă şi visare,
Şi de ce cresc an de an?

Eu mă cuibăresc în tine,
Şi voi sta în poala ta,
Ca-ntr-un leagăn, că mi-e bine,
Să nu pleci tiptil, cumva!

Anexa 2:

Copiii Terrei